Здоров'язберігаючі технології Урок Читання 3 кл.
УРОК ЧИТАННЯ У 3 КЛАСІ
ТЕМА:Коли золото випливає, правда потопає. О. Зима «Закляття золота
й вогню».
МЕТА:Продовжувати знайомити учнів із жанровими особливостями
чарівних казок;
Розвивати інтонаційне чуття, вміння передавати настрої дійових
осіб, вміння швидко орієнтуватися у тексті, знаходити потрібні
цитати та висловлювання;
Узагальнити знання про мешканців лісу (птахів);
Розвивати критичне мислення учнів;
Виховувати любов та дбайливе ставлення до лісу та його мешканців.
Зміцнювати здоров'я учнів, використовуючи здоров'язберігаючі
технології.
МЕТОДИЧНО - ДИДАКТИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ УРОКУ: підручник
Савченко О. Я. Читанка. 3 клас. Ч. 1 – К.: Освіта, 2003; мімічні
малюнки; картки з завданнями.
ХІД УРОКУ
Організація учнів до уроку.
Встаньте, діти ви рівненько,
Посміхніться всі гарненько.
Посміхніться ви до мене,
Поверніться до гостей,
Привітайтесь: « Доброго дня!»
Привітали гостей, що до нас завітали.
Хочу чути, чого б ви усім побажали.
«Всім присутнім здоров’я ми зичимо й добра.»
А тепер до роботи нам братись пора.
І. Актуалізація опорних знань. Мотивація навчальної діяльності.
Ігрова терапія
1. Гра «Плутанка». Робота в парах.
Повернути слова на свої місця так, щоб вийшов вірш.
На вогні стояв козел
Кашу в нім варив котел.
Пахне смачно від козла –
Гарна каша у котла.
Квітують на городі раки,
Живуть у нашій річці маки.
Зроблю букет я гарний з раків
І наловлю відерце маків.
Привела матуся бочку
Вибирати огірочки,
А татусь у холодочку
Під засолку миє дочку.
Сіла пташка на козу,
Задивилась на лозу.
А лоза козу щипає,
Пташку ту не помічає.
2. Гра «Реклама»
- Яку казку читали на минулому уроці?
- Презентуйте свою рекламу до казки.
3. Тестування
1) Твір «Для чого людині серце» за жанром є:
А) легендою;
Б) оповіданням;
В) казкою.
2) У цій казці йдеться про:
А) дерев’яних чоловічків;
Б) хлопчиків;
В) дівчаток.
3) Яке прислів’я стосується даної казки:
А) Де багато крику, там мало роботи.
Б) Люби труд змалку, слухатимеш весь вік похвалу.
В) Раз добром нагріте серце, ввік не прохолоне.
- Поясніть значення цього прислів’я .
4. Звукова гімнастика (чистомовки)
Шу – шу – щу – чистомовку я пишу.
Ят – ят – ят – їх пишу для всіхмалят.
Ки – ки – ки – всіговорятьзалюбки.
Ло – ло – ло –щобчистемовленнябуло.
* * *
Ець – ець – ець – подув сильнийвітерець.
Аї –аї – аї – облітаєлистя в гаї.
Го – го – го – ми збираємойого.
Ас - ас – ас – принесемойого вклас.
* * *
Оз – оз – оз – великий мороз.
Ос – ос – ос – наливний колос.
Уж – уж – уж – багатокалюж.
Аз – аз – аз – провели нам газ.
Ас – ас – ас – поздоровте нас.
Аж – аж – аж – дужеважкий багаж.
ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ.
- Ми продовжуємо з вами ознайомитись з літературними казками, тобто казками, які мають автора. Сьогоднішня казка не проста – вона чарівна, бо в ній відбуваються події, які не можна перенести у реальний світ, наприклад, птахи розмовляють. Якби це було справді так, то усі ми моглиб припуститися якнайменше помилок, тримати тісний контакт із природою, та й із людьми також. В образах птахів можна вбачати людей, різних за характером: добродушних, сміливих, справедливих і злих, байдужих, корисливих.
Тему уроку прочитаємо за першими літерами слів, що на дошці:
Краб Заєць Вечір Правда Поріг
Олівець Обруч И Равлик Область
Лото Літо Пиріг Алича Твір
И Огірок Лавка Вівторок Основа
Тато Віктор Двері Пароплав
Оля Алла Авто Автобус
Єнот Єва
- А як же називатиметься казка, яку будемо читати?
Читання назви.
ІІІ. Ознайомлення з новим матеріалом
- Робота над першою частиною тексту.
А) Словникова робота
Якось сім’я Дуплотес
навесні вивільга горихвістки
птахолов заманеться пощезали
хижа мотузочку теслом
вільшаник Ходитут жайвір
Б) Тлумачний словник
Лемент – галас, гамір, крик.
Тенета – сітка для ловлі звірів, птахів.
Вільшаник – зарості вільхи.
Заманеться – спокуситься; тут: захоче поклювати.
Шашіль коричневий жук завдовжки 2 – 3 мм, личинки якого точать деревину.
Хвилинка відпочинку
Дихальна гімнастика
1.«Свічка». Візьмітьвузенькусмужкупаперу й, уявили, щоцесвічка, дмухайте на неї. Струміньвидиху повинен бути без різкихколивань – папірконтролюєрівністьвидиху.
2.«Звуконаслідування». Пригадайте і відновіть різні звуки природи із життя: свист вітру, шум лісу, писк комара, скрекотіння сороки, гарчання собаки, звук дзвінка.
3.«М’яч». Уявіть, що у вас у руках м’яч. Зробітьглибокийвдих і виконайте команду «М’яч пробитий» зі звуком «с-с-с» починайте випускатипотрохуповітря з легенів, одночаснопоказуючи руками, як зменшуєтьсям’яч.
В) Читання казки вчителем. ( Учні слідкують, зачитують речення)
Г) Перевірка якості сприймання. Фронтальна робота.
- Де відбуваються події?
- Ким був чоловік, що ловив птахів?
- Знайдіть слова, що складаються з двох частин.
- Що вони означають?
- Що почав помічати Ходитут?
- Як він з цим боровся? Чи впорався?
- Чому птахи забили тривогу?
- Як звали сороку?
- Хто така Лі – лі?
- Яку волю висловила Велика Рада?
Д) Фізкультхвилинка.
- Фізичнавправа «Потягування»: сидячирозкрити руки, піднятивгору, потягнутися назад, потім вперед, вправо, вліво (3 рази).
- Фізичнавправа «Оберти»: сидячивипрямити руки вперед, зробити калька обертів кистями рук.
- Фізичнавправа «Нахили»: встати, руки на пояс і підрахуноквчителязробитинахили вправо, вліво і назад (2 рази).
- Гра «Коник». Руки на поясі. Підстрибуючи на двох ногах, пересуватися вперед у напрямі до дошки, а потім у зворотномунапрямі.
- Гра «Вітер». Школяріуявляють, як вітерколише дерева, піднімають руки вгору, роблятьнахили разом з тулубом вправо і вліво, імітуючи при цьому шум вітру.
6.Гра «Метелики». Імітуючиметеликів, змахуючи руками, учніпробігають на носочках до дошки і повертаються назад до парт.
Пальчикова гімнастика
- «Двоєрозмовляють» - стиснути руки в кулаки, великіпальцівитягнутівгору й зблизити.
- «Стіл» - праву руку стиснути в кулак, на неїпокластигоризонтальнуліву руку.
- «Крісло» - праву руку стиснути в кулак, а ліву вертикально прикласти до неї.
- «Ворота» - з’єднатикінчикисереднього та безіменногопальцівобох рук, великіпальціпіднятивгоруабосховативсередину.
- «Пташки» - великийпалець по черзіз’єднувати з іншими.
6.Забавлянка «Жменьки» (із силою по черзіучністискаютьпальціобох рук в кулак):
П’ятьгарненькихдіточок
Заховались в кулачок.
Потіміншідіточки
Поховались в кулачки.
Так вони по черзігрались,
Поки в жменьки поховались.
2. Робота над другою частиною тексту.
А) Читання учнями другої частини тексту.
Б) Вибіркове читання
- Прочитати частину тексту, де:
-Ходитут прилетів у двір птахолова.
-Ходи тут перевіряє, хто живе у хижі.
- Дятел розмовляє з птахоловом.
-Птахолов ставить свої умови.
-Ходи тут кличе птахолова.
В) Ігрова терапія
Гра «Допоможіть Незнайкові» (поміняти місцями картки зі словами – характеристиками)
Птахолов – справедливий, чесний, дружелюбний.
Ходитут – красномовний, багатослівний.
Кірра – злий, одноосібний, зажерливий.
Гра «Зачаровані слова»
Допоможітьцьомуказковому герою розгадати слова. Кожналітера слова «Буратіно» маєсвій номер – цифру. За допомогоюцьогоключового слова треба скластинові слова, згідно з комбінаціями цифр:
Б У Р А Т І Н О
1 2 3 4 5 6 7 8
1345, 5458, 1414, 7834, 3474, 58314, 14347, 85434, 1434147 (брат, нора, баран, тато, рана, отара, баба, торба, барабан).
Г) Характеристика героїв. Робота в групах. (Результат на дошці)
Птахолов Ходи тут Дупло тес
Злий Чесний Організатор
Жадібний Справедливий Співчутливий
Зажерливий Гідний поваги Чесний
Несправедливий Милосердний Доброзичливий
Д) Гронування
Закляття золота й вогню
ІV. Підсумок уроку. Рефлексія.
1. Робота над прислів’ям .
- На язиці медок, а на душі – льодок.
-Кожна птиця своє гніздо любить.
- Не хвали в очі, не лай поза очі.
2. Складання сенкану.
3. Вправа «Я знаю, умію, ціную…»
V. Домашнє завдання.