Валеологічні особливості українських страв

Майже кожного тижня у новинах з’являються повідомлення про те, що знайдено новий найкорисніший продукт харчування. Насправді його не існує, адже усі продукти корисні по-своєму.

Овочі та фрукти. Соковиті овочі та фрукти варто вживати не менше чотирьох разів на день. У них багато не лише вітамінів, а й складних вуглеводів, волокон та мінеральних речовин.

До речі, не варто витрачатися на найдорожчі чи екзотичні фрукти. Обирайте те, що по сезону й цього буде досить. Цікавий факт: зазвичай у холодну пору року ми прагнемо вживати побільше цитрусових, зокрема й мандаринів. Хоча мали б їсти… свіжу капусту. Річ у тім, що у 100 г капусти вітаміну С вдвічі більше, ніж у 100 г найсолодших мандаринів.

Молоко та молокопродукти. З молоком ми отримуємо кальцій та фосфор, які потрібні не тільки для міцності кісток та зубів, але й для побудови клітин головного мозку. Крім того, молоко містить багато вітамінів. Єдине – корисним молоко є лише для дітей та підлітків. У дорослих лактоза погано засвоюється, і чим доросліша людина – тим менше їй від молока користі.

Що ж до кисломолочних продуктів, то вони корисні усім – і дорослим, і дітям. Приміром, кефір та йогурти бажано вживати щодня, але – якомога свіжішими або приготованими власноруч. Ця смакота багата кальцієм, вітамінами, а також корисними молочнокислими бактеріями.

Масло, сметану та твердий сир також варто вживати регулярно. Приміром, у твердому сирі є багато речовин, які наш організм засвоює повністю. Більш того, сир містить більше білка ніж риба чи м'ясо. Дієтологи радять щодня з’їдати стільки грамів сиру, скільки кілограмів ви важите. Головне – обирайте справжній сир, а не сирний продукт.

М'ясо та м’ясопродукти. Незважаючи на суперечки, м'ясо та сало лишаються одними з найулюбленіших продуктів харчування українців. Ми навряд чи колись відмовимося від традиційних ковбасок, холодців та вареників з м’ясом, якими так славиться національна кухня. І, мабуть, не варто, адже у м’ясі так багато корисного!

Продукти з м'яса багаті на білок, жиророзчинні вітаміни та нікотинову кислоту. Приміром, нікотинова кислота вкрай потрібна для нормальної роботи нервової системи та головного мозку, а вітамін В12 попереджає розвиток малокрів’я та дуже важливий для нормального росту дітей.

Що ж до того, яке м'ясо найкорисніше, то найбільше білка у курятині та яловичині. Їсти м'ясо найкраще в обід. При цьому людині, що мало працює фізично, краще з’їдати від 120 до 140 граммів м’яса на день. Якщо ж врахувати, що зазвичай котлета важить близько 60-70 грамів – то маємо дві котлети на обід, а це не так і мало.

Риба. Цей продукт необхідно включати до раціону хоча б два рази на тиждень. І якщо м'ясо на вечерю краще не їсти, то рибу – можна і треба. Хоча б тому, що риба, особливо прісноводна, легко і швидко засвоюється, а користі від неї не менше ніж від м’яса.

Приміром, риба дуже багата на вітамін D, який є надважливим для побудови кісткової тканини. Дуже потрібні для здоров’я омега-3 жирні кислоти містяться лише у лише рибі з холодних морів. То ж обмежуватися лише якимось одним видом риби не варто.

Якщо ж ви з с особистих переконань не їсте м'ясо та рибу, пам’ятайте, що усі білкові продукти є взаємозамінними, а корисні речовини можна отримати і не вживаючи м'ясні продукти. Так, замість 100 г м’яса можна вжити 480 г молока чи 115 г домашнього сиру. Вітамін D утворюється в організмі під дією сонячного світла, а омега-3 жирні кислоти містяться у насінні льону, яке можна додавати до каш або салатів із зелені.

http://www.abetka-healthykids.com.ua/storage/galery/6/7d6cadb6c11cae86bebfc95641388840.jpgСолодощі. Зазвичай говорять лише про їх шкоду для зубів та фігури. Втім, є у шоколадних цукерках і хороше – вони відмінно піднімають настрій. Відбувається це завдяки ендорфінам – речовинам, що містяться у шоколаді та є подібними до гормонів людини. Ендорфіни відповідають за відчуття радості та щастя. Недарма нам так хочеться солоденького у похмурі дні!

Якщо ж ви бажаєте схуднути і маєте відмовитися від солодощів, просто замініть цукерки на солодкі фрукти, родзинки, горіхи та сухофрукти. Що ж до ендорфінів, то стимулювати їх вироблення можна заняттями спортом. Яким саме – не важливо, головне, щоб тренування приносили вам задоволення.

Харчуватися грамотно не складно, адже все у природі взаємопов’язано. Вивчайте абетку харчування з нами! Далі буде більше важливих подробиць про кожен продукт та інших цікавинок, які варто знати людині, яка дбає про своє здоров’я та вчить цьому інших.